Усиновлення під час дії воєнного стану: особливості процедури
Особливості процедури усиновлення під час дії воєнного стану визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2022 року № 447.
Хто може всиновити дитину під час війни
- громадяни України, які перебувають на обліку кандидатів в усиновлювачі та проживають на підконтрольній Україні території;
- внутрішньо переміщені особи, котрі стоять на відповідному обліку за місцем свого тимчасового проживання.
Якщо ВПО вже перебувають на такому обліку, то можна звернутись до служби у справах дітей ОВА за місцем тимчасового переміщення для ознайомлення з інформацією про дітей.
Для цього потрібно надати пакет документів та висновок про можливість бути усиновлювачами.
Хто не може всиновити дитину
- громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях (можливість усиновлення буде повернута після деокупації їхнього населеного пункту та відновлення роботи служб у справах дітей, а також судів);
- громадяни України, які тимчасово або постійно проживають за межами України;
- іноземці (незалежно від того, чи проживають вони в Україні, чи за кордоном).
Громадяни України, які проживають за кордоном, а також іноземці зможуть усиновлювати дітей через три місяці після припинення або скасування воєнного стану.
Винятки, за яких українці за кордоном та іноземці можуть всиновити дитину в Україні під час воєнного стану
Йдеться про усиновлення:
- дитини, яка є родичем усиновлювачів;
- дитини, яка є рідним братом/сестрою раніше усиновленої дитини;
- якщо усиновлювачі встановили контакт із дитиною за направленням Нацсоцслужби, виданим до введення воєнного стану в Україні.
Яких дітей можна всиновити
Під час воєнного стану всиновити дитину можна, якщо вона:
- перебуває на підконтрольній Україні території;
- переміщена (евакуйована) в межах України;
- перебуває на обліку з усиновлення.
Якщо дитина має рідних братів і сестер, то роз’єднання родини не допускається. Для збереження родинних стосунків між дітьми всі брати і сестри влаштовуються в одну сім’ю.
Яких дітей не можна всиновити під час воєнного стану
Під час війни всиновити дитину заборонено, якщо вона:
- перебуває на тимчасово окупованих територіях;
- тимчасово переміщена (евакуйована) за межі України;
- не перебуває на обліку з усиновлення.
Усиновити таких дітей можна буде після деокупації населеного пункту, де вони проживають, або після їхнього повернення з-за кордону.
Як у воєнний час усиновити дітей
Це можна зробити, звернувшись до служби у справах дітей районних / районних у м. Києві державних (військових) адміністрацій, виконавчих органів міських / районних у містах рад.
Заяву та документи можна подати в паперовій формі під час прийому в службі у справах дітей за місцем постійного чи тимчасового проживання або в електронній формі через портал Дія.
Під час воєнного стану строк дії документів та висновку про можливість бути усиновлювачами становить 18 місяців замість 12, як це було раніше.
Кандидатам в усиновлювачі обов’язково потрібно пройти курс підготовки з виховання дітей. Однак за рішенням місцевих органів влади навчання може тимчасово не проводитись.
Тоді кандидати в усиновлювачі зможуть пройти його після відновлення курсу. Про це їх повідомить служба у справах дітей.
Під час дії на території України воєнного стану проходження особами, які перебувають у сімейних, родинних відносинах, (у тому числі хрещеними батьками), в сім’ї яких влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, під опіку, піклування, курсу навчання з виховання таких дітей у центрі соціальних служб не вимагається.
Слід зазначити, що порядок усиновлення під час воєнного стану не відміняє, а лише доповнює ті статті Сімейного Кодексу України, котрі визначають цей процес у мирний час. Зокрема, усиновлювачами не можуть бути: обмежені у дієздатності; визнані недієздатними; позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені; були опікунами іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано з їхньої вини; перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері; зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами; не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу); страждають на певні хвороби тощо.