Що потрібно знати про холеру.

Дата: 09.06.2022 09:50

Холера - це гостра діарейна інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae О1 або О139.

Холера передається фекально - оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Без належного лікування може призвести до смерті.

Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 днів. Хвороба, зазвичай, починається гостро і призводить до різкого зневоднення організму.

Джерелом збудника інфекції є людина - хворий або носій вібріонів.  Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення протягом 8 годин, при низьких температурах та у морській воді - 2 тижнів і більше, у кишківнику окремих річкових та морських тварин - декількох місяців.

Під час кип'ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, є надзвичайно чутливим до дії звичайних дезінфектантів.

Симптоми холери.

Першими симптомами холери є діарея, блювота, болі у животі.   Частий, до 10 і більше разів на добу, пронос. При цьому людина втрачає   багато рідини - до 20 літрів на добу.

У результаті втрати рідини відбувається загущення крові і зневоднення організму;

- через втрату з рідиною мікроелементів з'являються м'язові судоми, частіше за все - починаючи з литкових м'язів;

- загострення рис обличчя, очі западають, синіють губи і вушні раковини;

- холодна шкіра (холера - одна з небагатьох інфекцій, що супроводжуються нормальною або навіть зниженою температурою тіла);

- шкіра втрачає пружність, легко збирається в складки і дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані «руки прачки»);

- задишка, різка слабкість.

При ранній діагностиці і правильному лікуванні холера виліковна. При перших симптомах слід негайно звернутися до лікаря.

Профілактика холери.

Щоб уникнути захворювання, дотримуйтесь простих правил:

- не купуйте продукти харчування, зокрема - рибу, у місцях стихійної торгівлі;

- не купайтеся і не ловіть рибу у забруднених водоймах;

- дотримуйтеся особистої гігієни, ретельно мийте руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету;

- використовуйте чисту воду;

- мийте овочі і фрукти перед вживанням;

- ретельно готуйте їжу, проварюйте чи просмажуйте продукти харчування перед вживанням.

При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка форма холери закінчується повним одужанням. За відсутності ефективної терапії протягом 2-3 днів, в хворого може розвинутись кома, можливі летальні наслідки.

Доброго Вам здоров'я!!!

Завідувач Чемеровецьким відділенням